Zmiana czasu

Co to jest i dlaczego stosujemy zmianę czasu?

Po co niektóre kraje wprowadziły zmianę czasu w okresie letnim oraz zimowym? Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze, bardziej ekonomiczne wykorzystanie światła dziennego. Ma to spowodować, iż czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas letni i zimowy stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. Zmiana czasu obowiązuje prawie we wszystkich państwach w Europie, tego zabiegu technicznego nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Stosowanie czasów zimowego oraz letniego ma swoje zalety oraz wady. Użycie czasu letniego w dużej mierze synchronizuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy dzięki światłu słonecznemu jest widno. W Polsce w czasie zimowym jasno jest pomiędzy godziną 5-tą a 19-tą, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie energii elektrycznej, ponieważ większość ludzi nie wstaje przed godziną szóstą rano, za to wieczorem jest aktywna znacznie dłużej niż do 19.00.
Do wad przeprowadzanej w Polsce dwa razy w roku zmian czasu niewątpliwie należy uciążliwość dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia. Szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku zmiany czasu są męczące i wymagają od organizmu ludzkiego kilku dni na dostosowanie zegara biologicznego do nowych warunków.
W skali całego kraju zmiana czasu jest operacją bardzo kosztowną i skomplikowaną. Na przykład duże problemy logistyczne występują w transporcie kolejowym i lotniczym. Pociągi i samoloty, aby dostroić się do nowego czasu ze swoim rozkładem jazdy/lotów, muszą wydłużyć postój o godzinę na najbliższej stacji/lotnisku (przy zmianie czasu na zimowy) lub są opóźniane o dodatkową godzinę (przy zmianie czasu na letni). Występują też problemy w systemach informatycznych, np. problemy z księgowaniem wpłat, wypłat i przelewów bankowych.

Kiedy jest zmiana czasu i na czym polega?

Dokładny czas, który automatycznie uwzględnia zmiany czasu sprawdź tutaj --> Aktualny czas i data.

Czas letni
Zmiana czasu zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2.00 na godzinę 3.00. Zmianę tą dokonujemy w ostatnią niedzielę marca.

Czas zimowy
Zmiana czasu letniego na zimowy polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Zmianę tą dokonujemy w ostatnią niedzielę października.

© czas.net Strony na czasie Kontakt