Zmiana czasu

Co to jest i dlaczego stosujemy zmianę czasu?

Po co niektóre kraje wprowadziły zmianę czasu w okresie letnim oraz zimowym? Zmiany czasu mają spowodować efektywniejsze, bardziej ekonomiczne wykorzystanie światła dziennego. Ma to spowodować, iż czas aktywności człowieka jest lepiej dopasowany do godzin, w których jest najwięcej światła słonecznego.

Czas letni i zimowy stosowany jest w prawie siedemdziesięciu krajach na świecie. Zmiana czasu obowiązuje prawie we wszystkich państwach w Europie, tego zabiegu technicznego nie przeprowadzają Islandia, Rosja i Białoruś.

Stosowanie czasów zimowego oraz letniego ma swoje zalety oraz wady. Użycie czasu letniego w dużej mierze synchronizuje czas aktywności ludzi do czasu, kiedy dzięki światłu słonecznemu jest widno. W Polsce w czasie zimowym jasno jest pomiędzy godziną 5-tą a 19-tą, natomiast w czasie letnim od 6 do 20. Stosowanie czasu letniego powoduje więc oszczędzanie energii elektrycznej, ponieważ większość ludzi nie wstaje przed godziną szóstą rano, za to wieczorem jest aktywna znacznie dłużej niż do 19.00.
Do wad przeprowadzanej w Polsce dwa razy w roku zmian czasu niewątpliwie należy uciążliwość dla ludzi o ustabilizowanym trybie życia. Szczególnie dla dzieci i osób w podeszłym wieku zmiany czasu są męczące i wymagają od organizmu ludzkiego kilku dni na dostosowanie zegara biologicznego do nowych warunków.
W skali całego kraju zmiana czasu jest operacją bardzo kosztowną i skomplikowaną. Na przykład duże problemy logistyczne występują w transporcie kolejowym i lotniczym. Pociągi i samoloty, aby dostroić się do nowego czasu ze swoim rozkładem jazdy/lotów, muszą wydłużyć postój o godzinę na najbliższej stacji/lotnisku (przy zmianie czasu na zimowy) lub są opóźniane o dodatkową godzinę (przy zmianie czasu na letni). Występują też problemy w systemach informatycznych, np. problemy z księgowaniem wpłat, wypłat i przelewów bankowych.

Kiedy jest zmiana czasu i na czym polega?

Dokładny czas, który automatycznie uwzględnia zmiany czasu sprawdź tutaj --> Aktualny czas i data.

Czas letni
Zmiana czasu zimowego na letni polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 2.00 na godzinę 3.00. Zmianę tą dokonujemy w ostatnią niedzielę marca.

Czas zimowy
Zmiana czasu letniego na zimowy polega na zmianie wskazań zegarów z godziny 3.00 na godzinę 2.00. Zmianę tą dokonujemy w ostatnią niedzielę października.

Kiedy będzie zmiana czasu w 2023 roku?
W roku 2023 zmiana czasu z zimowego na letni nastąpi w nocy z soboty na niedzielę 26 marca. Natomiast zmiana czasu z letniego na zimowy odbędzie się w nocy z soboty na niedzielę 29 października 2023.

Czy zmiana czasu zostanie zniesiona?

W 2018 roku Komisja Europejska przeprowadziła konsultacje społeczne w postaci internetowej ankiety na temat zmiany czasu w państwach Unii Europejskiej. Z pośród 4,6 mln osób biorących udział w ankiecie ponad 80% było za zniesieniem zmiany czasu, czyli chcą, aby przez 12 miesięcy był stosowany ten sam czas. W związku z tym przewodniczący Komisji Europejskiej ogłosił, że trwają już prace nad dyrektywą znoszącą zmianę czasu w państwach Unii Europejskiej.

W roku 2019 został opracowany projekt nowelizacji dyrektywy, który przewiduje, iż ostatnia zmiana czasu w Unii Europejskiej miałaby mieć miejsce w 2021 roku.
Jak to często bywa, wprowadzenie nowych ustaleń przedłużyło się. Komisja Europejska zaleciła państwom członkowskim UE kontynuowanie obecnych regulacji dotyczących czasu zimowego i letniego przez najbliższe 5 lat (2022-2026).

© czas.net Kontakt