Lokalny czas na świecie

Znajomość aktualnej godziny w różnych częściach świata bywa często konieczne i pomocne. Wyobraź sobie taką sytuację: musisz porozmawiać telefonicznie z przyjacielem przebywającym w Tokio w Japonii. Która godzina jest obecnie u przyjaciela, gdy w Polsce zegar wskazuje 22? Nie chcesz nikogo obudzić swoim telefonem w środku nocy.

Właśnie w takich sytuacjach pomocna będzie ta strona. Sprawdzisz tutaj aktualny czas lokalny (godzinę, dokładną datę i dzień tygodnia) w różnych miastach na świecie. Jeśli na liście wybranych miast nie znajdziesz tego, którego szukasz, samodzielnie możesz wyliczyć obecną godzinę za pomocą zamieszczonej mapy z zaznaczonymi strefami czasowymi.

Aktualny czas w różnych miastach na świecie

Czas w Warszawie (Polska)

Czas w Nowy Jork (USA)

Czas w Los Angeles (USA)

Czas w Londynie (Anglia)

Czas w Sydney (Australia)

Czas w Moskwie (Rosja)

Czas w Tokio (Japonia)

Czas w Pekinie (Chiny)

Czas w New Delhi (Indie)

Dane dla widocznych na stronie miast pobierane są ze strony 24timezones. Tam znajdziesz lokalne czasy dla państw i miast na całym świecie.

Strefy czasowe

Pierwszym wyznacznikiem czasów lokalnych był wschód słońca w danym miejscu. Takie ustalanie godzin lokalnych było wystarczające przez wiele tysiącleci. Zmiany zostały wymuszone przez prędkość z jaką człowiek zaczął przemieszczać się. W dzisiejszych czasach podróż np. za pomocą transportu lotniczego trwa błyskawicznie. Koniecznym stało się umowne podzielenie ziemi na strefy czasowe, których granice przebiegają z grubsza co 15 stopni długości geograficznej. Dlaczego właśnie podzielono ziemię co 15 stopni? Wybór został podyktowany następującymi wyliczeniami: ziemia wykonuje pełny obrót wokół własnej osi w ciągu 24 godzin, moment górowania Słońca (południe) przemieszcza się ze wschodu na zachód z szybkością 360/24, czyli 15 stopni na godzinę.

Przyjęto, iż południk zerowy będzie przebiegał przez Londyn, natomiast strefa czasowa otaczająca ten południk będzie zerową strefą czasową. Czas w zerowej strefie czasowej nazywa się uniwersalnym czasem koordynowanym i oznacza skrótem UTC (Coordinated Universal Time).

W Polsce obowiązuje czas UTC+1, to znaczy jest o jedną godzinę późniejszy niż uniwersalny. Dla przykładu Kolumbia leży w strefie czasowej UTC-05:00, Egipt UTC+2:00, Armenia UTC+04:00, Tajlandia UTC+07:00, czy Chiny UTC+08:00. Sprawę komplikuje przyjęcie przez niektóre państwa zmiany czasu w okresie letnim i zimowym. Powierzchnie niektórych państw (np. Rosja, USA, Kanada) są tak rozległe, iż na ich terytorium występuje kilka stref czasowych.

Strefy czasowe na świecie: (Kliknij, aby powiększyć! 1,08 MB)

strefy czasowe miniaturka

Jak widać na powyższej mapie strefy czasowe nie w każdym miejscu są poprowadzone za pomocą regularnych linii dookoła ziemi. Wynika to z powodów praktycznych! Niektóre strefy przebiegają wzdłuż granic kraju, dzięki czemu wszyscy jego mieszkańcy ustawiają zegarki na tę samą godzinę.

© czas.net Kontakt