Ciekawostki o czasie

» Przez długi czas (w wielu krajach aż do średniowiecza) liczono, że dzień i noc mają po 12 godzin. Czas trwania godziny ulegał zmianie, zależnie od pory roku. Godzina pracy była dłuższa w lecie niż w zimie, ponieważ i dzień trwał dłużej.

» Skupiska neuronów w sercu i w mózgu działają jak wewnętrzne zegary, dając człowiekowi poczucie czasu.

» Ogromne kamienne kręgi ze Stonehenge pełnią funkcję kalendarza. Niektóre z kamieni ustawione są tak, by wskazywać pozycję wschodzącego słońca w najdłuższy dzień w roku. Stonehenge powstało, a następnie było rozbudowywane w hrabstwie Wiltshire w południowej Anglii w latach 3000 – 1550 p.n.e. Krąg olbrzymich pionowo ustawionych głazów poza funkcjami religijnymi prawdopodobnie służył jego twórcom m.in. jako obserwatorium astronomiczne. Być może pomagał wyznaczyć początek cyklu rocznego lub pozwalał przewidzieć zaćmienia Słońca.

» Jednym z pierwszych zegarów w historii był wetknięty w ziemię patyk. Zegary słoneczne pojawiły się w Egipcie ponad 4000 lat temu. Długość i ułożenie cienia wskazywały na porę dnia. Z biegiem czasu zegary słoneczne zostały rozbudowane o godzinową podziałkę i rzucającą cień wskazówkę. Przeczytaj: W jaki sposób człowiek mierzył czas na przestrzeni dziejów?

» Dzięki Słońcu, Księżycowi i gwiazdom można odmierzać czas. Ziemia wykonuje obrót wokół własnej osi w ciągu jednej doby, a okrążenie Słońca zajmuje jej rok. Astronomowie dzięki obserwowaniu zmian położenia konstelacji określili długość roku i stworzyli kalendarz.

» Księżyc obiega Ziemię w ciągu 29 i pół dnia. Wydaje nam się, że nasz satelita zmienia kształt, ponieważ kiedy wędruje wokół Ziemi, powiększa się lub zmniejsza część widzianej przez nas oświetlonej tarczy Księżyca. Kiedy nasłoneczniona strona zwraca się do Ziemi, jest pełnia, a kiedy się od niej odwraca, widzimy tylko cieniutki rogalik.

» Przez wiele lat, do czasu wynalezienia zegarka kwarcowego, sprężyna stanowiła główny element napędu zegara. Pierwsze zegary sprężynowe z XV w. były jednak niedokładne ze względu na rozciąganie się sprężyny. Zastosowanie sprężyny pozwoliło jednak na zmniejszenie rozmiarów zegara i pojawienie się z początkiem XVI w. pierwszych zegarków kieszonkowych.

» W ramach swojej teorii względności, Albert Einstein dowiódł, że czas jest elastyczny i zależy od prędkości oraz grawitacji. To oznacza, że czas może biec inaczej w różnych warunkach. Przeczytaj również: Czym jest czas?

» Ze względu na efekty opisane w teorii względności, astronauci przebywający w przestrzeni kosmicznej doświadczają innych prędkości czasowej niż na Ziemi. Długotrwałe podróże kosmiczne mogą prowadzić do nieznacznych zmian w wieku astronautom w porównaniu z tymi na Ziemi.

Strony na czasie

Serwery czasu. Wszystko na temat serwerów czasu - czym są, zasada ich działania, adresy oficjalnych serwerów czasu w Polsce i na świecie..

Dinozaury - zwierzęta z dawnych czasów. To, że czasy dinozaurów minęły wie obecnie juz małe dziecko. Te bardzo interesujące gady wymarły wiele milionów lat temu. Obecnie fascynują i ciekawią.

Ludzie z obecnych i dawnych czasów. Biografie, życiorysy i losy ludzi znanych lub zasłużonych dla społeczeństwa. Opisani są ludzie wielcy, pisarze, politycy, artyści, naukowcy.

© czas.net Kontakt